اخبار

سمینار مهندسی نانوسلول‌های بنیادی با رویکرد الکتروریسی در پژوهشگاه رویان

AwardPics/144_1.jpgنخستین سمینار �مهندسی نانوسلول‌های بنیادی با رویکرد الکتروریسی� با حضور اساتید سرشناس ایرانی و خارجی در این حوزه، ششم و هفتم آبان‌ماه در پژوهشگاه رویان برگزار می‌شود.

فهیمه خیاطان، دبیر اجرایی سمینار درباره ضرورت برگزاری این سمینار به خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: کار با سلول‌های بنیادی در محیط آزمایشگاهی به دلیل تفاوت فضا با محیط طبیعی بدن بسیار دشوار و نیازمند شبیه‌سازی است. سلول در بدن در یک ماتریکس خارج سلولی قرار دارد که از طریق آن با سلول‌های دیگر در ارتباط است و این ماتریکس با سلول نیز برهم‌کنش دارد.

وی ادامه داد: تنها در چنین شرایطی است که یک سلول بنیادی می‌تواند ویژگی‌های خاص خود را مانند تکثیر سریع و فراوان و یا پرتوانی در تمایز به رده‌های سلولی مختلف، حفظ کند.

دبیر اجرایی سمینار مهندسی نانوسلول‌های بنیادی با اشاره به ضرورت شبیه‌سازی پارامترهای شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی طبیعی بدن برای سلول‌های بنیادی در آزمایشگاه، خاطرنشان کرد: اجزای اصلی ماتریکس خارج سلولی پروتئین‌هایی در مقیاس نانو هستند. این پروتیین‌ها، نانوفیبرهایی هستند که در واقع محیط آزمایشگاه برای کشت سلول باید بر اساس آنها شبیه‌سازی شود و یک بستر نانومقیاس که بهترین و طبیعی‌ترین برهم‌کنش را با سلول‌ها دارد، ساخته شود.

به گفته وی، الکتروریسی یکی از روش‌های ساخت این نانوالیاف و در واقع رایج‌ترین آنهاست که این همایش دو روزه نیز با رویکرد پرداختن به این روش برگزار می‌شود و کارگاه‌هایی عملی نیز با موضوع �آشنایی مقدماتی و روش‌های پیشرفته تولید نانوالیاف در الکتروریسی� نیز ارائه خواهد کرد.

خیاطان با اشاره به اینکه پروفسور سیرام راماکریشنا از دانشگاه ملی سنگاپور که یکی از برجسته‌ترین محققان دنیا در زمینه نانوالیاف‌هاست، در این سمینار حضور خواهد داشت، اظهار کرد: این استاد سرشناس بین‌المللی در روز نخست سمینار، یک سخنرانی با موضوع �مهندسی زیست‌مواد� و در روز دوم نیز سخنرانی دیگری با موضوع �الکترواسپینینگ و بهداشت و درمان� ارائه خواهد کرد.

دبیر اجرایی سمینار درباره برخی دیگر از سخنرانان گفت: دکتر حمید میرزاده- رییس انجمن پلیمر ایران و عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر- درباره �الکتروریسی در مهندسی بافت� و دکتر فاطمه اطیابی- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و از مبتکرین و پیشگامان داروهای نوین در ایران- درباره �کاربردهای استراتژی‌های انتقال داروهای جدید در درمان سرطان� سخنرانی خواهند کرد.

خیاطان افزود: همچنین دکتر هژیر بهرامی، دکتر رضا فریدی مجیدی و دکتر شاهین بنکدار نیز از دیگر سخنرانان این سمینار با سرفصل‌های �آشنایی با مهندسی سلول‌های بنیادی در مقیاس نانو�، �کاربرد بسترهای نانولیفی زیست فعال در مهندسی بافت و سلول‌های بنیادی�، �کاربرد سیستم‌های رهایش هوشمند در مهندسی بافت� و �آشنایی با فرآیند الکتروریسی در تهیه الیاف نانو� هستند.دبیر علمی: دکتر حسين بهاروند

دبیر اجرایی: فهيمه خياطان
مدرسین:
پروفسور سیرام راماکریشنا (دانشگاه ملی سنگاپور) پروفسور حمید میرزاده (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)
پروفسور فاطمه اطیابی (دانشگاه علوم پزشکی تهران) دکتر هژیر بهرامی (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)
دکتر رضا فریدی مجیدی (دانشگاه علوم پزشکی تهران) دکتر شاهین بنکدار (انستیتو پاستور ایران)
دکتر لاله قاسمی مبارکه (دانشگاه آزاد اسلامی) دکتر مریم یوسف زاده (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)
دکتر علیرضا رضوانپور (دانشگاه ملی سنگاپور)

سرفصل‌:
- آشنایی با مهندسی سلول‌های بنیادی در مقیاس نانو.
- کاربرد بسترهای نانولیفی زیست فعال در مهندسی بافت و سلول‌های بنیادی
- کاربرد سیستم‌های رهایش هوشمند در مهندسی بافت
- آشنایی با فرایند الکتروریسی در تهیه نانو الیاف


بازگشت