در رسانه ها

توانمندی صادرات محصول دانش‌بنیان حوزه نانوالیاف به کره‌جنوبی

AwardPics/98_1.jpgیک شرکت دانش بنیان ایرانی حاضر در چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، توانمندی صادرات محصول تجاری سازی خود به کشور کره جنوبی را به دست آورد.


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رضا فریدی رییس هئیت مدیره شرکت فناوران نانو مقیاس یکی از شرکت های دانش بنیان حاضر در چهارمین نمایشگاه ساخت ایران، در جریان بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از این شرکت و در نشست خبری، از صادرات دستگاه تولید نانوالیاف به عنوان از دستگاه های تولیدی این شرکت به کره جنوبی خبر داد و افزود: در حال حاضر موفق شده ایم علاوه بر صادرات این محصول دانش فنی تولید را با ارزش افزوده ای بالغ بر سه برابر قیمت داخلی به فروش برسانیم.


فریدی با اشاره به اینکه این تجهیزات دانش بنیان در تولید الیاف در ابعاد نانو کاربرد دارد عنوان کرد: نانو فیبرها الیاف بسیار ریزی هستند که در مقایسه با ضخامت موی انسان ضخامتی به اندازه هزار تا میلیون برابر کمتر داشته و صرفا با میکروسکوپ رهای پیشرفته الکترونی قابل مشاهده هستند.


وی با اشاره به کاربردهای فراوان این محصول دانش بنیان به اهمیت این حوزه در تولید علم اشاره کرد و افزود: مقالات علمی این حوزه به طور روز افزون در حال افزایش است به طوری که در میان حجم انبوه تولید مقالات علمی کشورمان سهم یک بیستمی از این تولیدات را به خود اختصاص داده است.


رییس هئیت مدیره فناوران نانو مقیاس با اشاره به اهمیت غیر قابل اجتناب فیلتراسیون در دنیای امروز عنوان کرد: با یک لایه از این نانو فیبرها می توانیم کارایی فیلترها را بدون افت تنفس پذیری به طور چشمگیری افزایش دهیم و اگر از این فناوری در نیروگاه ها استفاده کنیم به میزان یک درصد صرفه جویی خواهد شد.


وی با اشاره به وضع مطلوب از لحاظ صادرات این فناوری گفت: جزء بیست شرکت نخست در میان 12 شرکت صاحب این فناوری هستیم و علاوه بر تجربه صادرات دانش فنی و محصول به کشورهای مالزی و نیجریه و ایجاد یک شرکت در مالزی، موفق شدیم این محصول دانش بنیان را به کره جنوبی صادر کنیم.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به نقش اثرگذار حمایت معاونت علمی و فناوری در تولید محصولات دانش بنیان از این دست، ابراز کرد: بدون تردید حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شکل دهی نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران، زمینه ساز موفقیت این شرکت در عرضه محصولات رقابت پذیر و صدور آن به کشورهای خارجی بوده است، به طوری که علاوه بر محصول، دانش فنی صادر می کنیم.


چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، 5 تا 8 اردیبهشت ماه سال جاری توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.


بازگشت