در رسانه ها

خبرگزاری مهر در گفتگو با دکتر فریدی:‌تولید نانو الیاف برای صنایع پزشکی

AwardPics/95_1.jpgمحققان یک شرکت دانش بنیان نانو موفق به طراحی و ساخت نوع مخصوصی از پمپ سرنگی شدند که این پمپ در فرآیند تولید نانو الیاف مورد استفاده در صنایع پزشکی و دفاعی به کار می رود.
به گزارش مشرق به نقل از مهر، پمپ سرنگی برای فرآیندهای الکتروریسی به کار می رود. فرآیند الکتروریسی برای تولید انواع نانو الیاف و میکرو الیاف مورد استفاده قرار می گیرد. اصول اولیه هر دستگاه الکتروریس وجود یک منبع ولتاژ، یک پمپ سرنگی و یک کالکتر است که نانو فیبر تولید شده را جمع می کند.
نانو فیبرهای تولید شده در صنایع فیلتر سازی، صنایع تجهیزات پزشکی، ماسک های پزشکی، باندهای استریل، صنایع نساجی و در صنایع دفاعی برای تولید لباس های ضدحریق و ضدگلوله استفاده می شود.

محققان شرکت فناوران نانو مقیاس به دنبال طراحی و ساخت دستگاه الکتروریس، موفق به طراحی و ساخت پمپ سرنگی این دستگاه شدند که به تازگی به ثبت اداره اختراعات آمریکا رسید. این سیستم در تمامی مواردی که نیاز به تزریق کم و کنترل شده محلول ‌باشد، کاربرد دارد که از آن جمله می توان به تزریق سلولی، تزریق کنترل شده دارو، الکتروریسی و آزمایشگاه بر روی تراشه (Lab-on-a-chip) به کار می رود.

دکتر رضا فریدی مجیدی- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به دستگاه الکتروریسی طراحی شده؛ اظهار داشت: در دستگاه الکتروریس نانو الیاف، کاغذ فیلتر معمولی را با یک لایه از نانو الیاف پوشش داده می شود و طی پروسه ای، کارایی و طول عمر آن افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه پمپ سرنگی این دستگاه طراحی و ساخته شده است، یادآور شد: پمپ های سرنگی برای استفاده در دستگاه های الکتروریسی آزمایشگاهی که از آن به منظور تولید نانو الیاف استفاده می شود، طراحی شده است.

فریدی با تاکید بر اینکه با استفاده از پمپ سرنگ الکتروریسی می‌توان دستگاه های آزمایشگاهی با اندازه های کوچک طراحی کنیم، ادامه داد: علاوه بر این قادر خواهیم بود تا نانوفیبرهایی با کیفیت بهتر تولید کنیم.

مجری طرح با بیان اینکه قیمت نمونه های مشابه خارجی این دستگاه بیش از 30 هزار دلار است، اضافه کرد: این در حالی‌ است که دستگاه تولید شده در کشور با قیمت یک پنجم متوسط قیمت خارجی یعنی 15 میلیون تومان در حال عرضه است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران از ثبت این اختراع خبر داد و خاطر نشان کرد: این دستاورد با شماره 29397023 در اداره‌ ثبت اختراعات آمریکا (USPTO) فایل شده است.


بازگشت